Zasoby biblioteki

Książki

 

Bogate zbiory książek liczą dziś ponad 19 000 egzemplarzy książek drukowanych. Księgozbiór gromadzony w Bibliotece jest ściśle dostosowany do profilu Uczelni i potrzeb użytkowników, ma służyć zarówno studentom, jak i pracownikom prowadzącym badania naukowe. Oprócz książek tradycyjnych biblioteka oferuje książki w wersji elektronicznej (e-booki) oraz audiobooki.

Zaloguj się do katalogu.

 

Czasopisma

 

Obecnie Biblioteka prenumeruje ponad 40 tytułów czasopism. Są wśród nich czasopisma fachowe, społeczno-polityczne, a także dzienniki o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym. W Bibliotece można korzystać również z bogatej oferty czasopism w wersji elektronicznej dostępnych za pośrednictwem elektronicznych baz danych.

 

Dodatkowo zachęcamy do korzystania z czasopism on-line dostępnych dla każdego w sieci.

 

Wykaz czasopism w wersji elektronicznej dostępnych w bazach:

 

Bazy danych

Biblioteka Uniwersytetu WSB Merito Bydgoszcz umożliwia swoim studentom również dostęp do wiedzy online za pośrednictwem elektronicznych baz danych. Źródła te są cenne ze względu na aktualność i łatwość wyszukiwania informacji.
Bazy dostępne są w całej sieci komputerowej Uczelni w Bydgoszczy, ale  możesz z nich korzystać również w domu.
Po kliknięciu na link wybranej bazy pojawi się okno logowania, zalogować się należy w taki sam sposób, jak do katalogu INTEGRO (system biblioteczny).

  • Kliknij w podlinkowaną nazwę bazy - pojawi się okienko logowania
  • Logowanie: User name = Numer id bibliotecznego / Password = hasło do konta bibliotecznego.
     

IBUK Libra
Ibuk libra to czytelnia on-line, w której znajdują się elektroniczne wersje książek z różnych dziedzin nauki.
Jak korzystać z bazy?
 

Ebookpoint BIBLIO
To  multimedialna biblioteka cyfrowa w której znajdziemy zbiory dostępne w trzech formatach: ebooki, audiobooki, kursy video.

Ebookpoint BIBLIO to serwis działający na zasadach tradycyjnej biblioteki, przeniesionej do sieci. Bazuje na ofercie znanych wydawnictw, w tym na wyłączność marek Grupy Helion, ale także małych, niszowych wydawców. W bazie można znaleźć  literaturę specjalistyczną z różnych dziedzin (informatyka, prawo, biznes, ekonomia, rozwój osobisty, elektronika, HR oraz wiele innych), mających wpływ na poszerzanie kompetencji zawodowych i zdolności technicznych czytelników, niezależnie od ich poziomu zaawansowania. 

Uwaga !

Baza Ebookpoint BIBLIO jest bazą do której wymagana jest dodatkowa rejestracja!

Instrukcja rejestracji do bazy 

Ebookpoint Biblio

System Informacji Prawnej LEX
Jest to baza aktualnej, kompleksowej informacji prawnej. Można tu znaleźć m.in. ujednolicone teksty aktów prawnych, orzeczenia sądowe, glosy do orzeczeń, pisma urzędowe, wzory umów i pism procesowych, komentarze, monografie.
Ponadto zawiera moduły:

  • Lex Omega
  • Kadry
  • Księgowość
  • Biblioteka Podatkowa
  • Serwis HR
  • Prawo Europejskie
  • Zamówienia publiczne
  • Czasopisma
  • Monografie i Komentarze.

Film z obsługi bazy Lex
 

System Informacji Prawnej Legalis
Legalis to kompleksowa baza prawa polskiego, aktualizowana codziennie (dni robocze). Baza zawiera m.in.:

  • akty prawne
  • orzecznictwo
  • wzory pism i umów
  • informator
  • aktualności i kalendarium
  • Polską Bibliografię Prawniczą PAN.

Wejście z terenu Uczelni (nieograniczona ilość użytkowników)
Wejście spoza Uczelni (maksymalnie 10 użytkowników)
Jak korzystać z bazy?

 

Biblioteka Cyfrowa WSB-DSW

Biblioteka Cyfrowa WSB została powołana z inicjatywy bibliotekarzy Grupy WSB w 2013 r. W 2020 roku została rozbudowana i przekształcona na Bibliotekę Cyfrową Uczelni WSB Merito i Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. (BC WSB-DSW).

Podstawowym celem BC WSB-DSW jest stworzenie dostępu do zasobów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych Uczelni WSB Merito i Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

Zasób Biblioteki tworzą kolekcje czasopism, monografii, materiałów dydaktycznych.

Wszystkie materiały publikowane w BC WSB-DSW mają uregulowany status prawny. Dostęp do części zbiorów może być ograniczony zgodnie z obowiązującym prawem autorskim.

Do bazy logujemy się tymi samymi danymi jak do Extranetu.

Przewodnik dla użytkowników

BC

Infor Lex Biblioteka
Codziennie aktualizowana baza wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń. Umożliwia dostęp do bieżących oraz archiwalnych numerów czasopism wydawanych przez INFOR.
Film z obsługi bazy Inforlex.
 

Academica
To ogólnopolska cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna. Academica udostępnia zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aby skorzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA należy zarejestrować się w Czytelni Uniwersytetu WSB Merito Bydgoszczy.
Regulamin użytkownika systemu Academica
Zasady korzystania z systemu Academica
 

Polska Izba Ubezpieczeń
Jednym z zadań Polskiej Izby Ubezpieczeń jest popularyzacja wiedzy ubezpieczeniowej. Polska Izba Ubezpieczeń wspólnie z najważniejszymi uczelniami w Polsce podejmuje działania na rzecz popularyzacji wiedzy ubezpieczeniowej skierowanej m. in. do studentów kierunków ekonomicznych. Zasoby Polskiej Izby Ubezpieczeń obejmują wersję elektroniczną czasopisma Wiadomości Ubezpieczeniowe oraz analizy i raporty dotyczące wiedzy nt. ubezpieczeń.

Web of  Science
Obejmuje pakiet anglojęzycznych baz abstraktowo-bibliometrycznych  wydawanych przez firmę Thomson Reuters. W skład serwisu wchodzą: indeksy cytowań oraz pochodne bazy bibliometryczne.
 

Science
Jest jednym z najważniejszych źródeł informacji o najnowszych badaniach naukowych. Posiada jeden z najwyższych wskaźników impact factor wśród czasopism z dziedziny biologii molekularnej, genetyki, fizyki, biologii, biochemii, botaniki i zoologii, immunologii oraz badań kosmosu.
Licencja Science pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i archiwów od 1997 r.
 

Nature
Jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, opisujące odkrycia i najnowsze badania z nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, ścisłych i ekonomicznych.
Licencja Nature pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i 4 roczników archiwalnych (tzn. w roku 2010 dostęp do roczników 2006-2010). Wcześniejsze roczniki czasopisma (od 1997 r.) są dostępne na platformie EBSCO.
 

Bielefeld Academic Search Engine
Wyszukiwarka naukowa z otwartym dostępem do zasobów. Obecnie indeks zawiera 80 milionów dokumentów z ponad 4000 źródeł. Około 60-70% dokumentów to kompletne teksty wolnodostępne.
 

Scopus
Baza tworzona przez wydawnictwo Elsevier. To interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje ponad 19.500 tytułów publikacji, w tym ponad 18.500 recenzowanych czasopism.
 

Wiley Online Library
Wiley to międzynarodowe wydawnictwo zajmujące się publikacjami ze wszystkich dziedzin nauki i techniki. Tworzy Wiley Online Library, będącą wielodziedzinową kolekcją źródeł (artykuły z czasopism naukowych, książki, wydawnictwa informacyjne, protokoły laboratoryjne, bazy danych) z zakresu m. in. nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych.  
 

EBSCO Publishing
Baza obejmuje szeroki zakres dziedzin: nauki ścisłe, humanistyczne, społeczne, psychologię, edukację, nauki ekonomiczne, biznes, informatykę, technikę i wiele innych. Bazy EBSCO obejmują szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, humanistyczne, społeczne, psychologię, edukację, nauki ekonomiczne, biznes, informatykę, technikę i wiele innych.

Przewodnik dla użytkowników

Science Direct
Baza zawiera 1901 tytułów czasopism z zakresu nauk technicznych, chemii, fizyki i matematyki oraz nauk przyrodniczych i medycznych.
 

Springer 
Baza zawiera ponad 1200 czasopism elektronicznych   z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych, biologicznych, informatycznych, ochrony środowiska i innych.
 

Bazy w wolnym dostępie

BazTech 

Jest bibliograficzno-abstraktową bazą danych rejestrującą od 1998 r. artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych, ścisłych i ochrony środowiska. BazTech rozwija się w kierunku pełnotekstowej bazy cytowań. Do opisów artykułów dodawane są bibliografie załącznikowe (od 2005 r.), a na podstawie umów z wydawcami – pełne teksty publikacji. Tymi działaniami baza wpisuje się w ruch otwartej nauki.

BazTech

BazEkon

Bibliograficzno-pełnotekstowa baza dziedzinowa z zakresu nauk ekonomicznych i pokrewnych. Baza jest współtworzona w ramach Konsorcjum, przez 6 uczelnianych ośrodków bibliotecznych. 

BazEkon

DOAB

Directory of Open Access Books. Przewodnik po książkach w wolnym dostępie. 2195 książek akademickich recenzowanych, 73 wydawców. To serwis, który rejestruje pełnotekstowe książki naukowe, dostępne na zasadach Open Access. Serwis jest stale aktualizowany o nowe tytuły i swoim zasięgiem obejmuje wszystkie dyscypliny naukowe, miedzy innymi: biznes i ekonomia, prawo i nauki polityczne, nauki społeczne i matematyczno - przyrodnicze oraz literaturę i języki.

DOAB

Google Scholar

Wyszukiwarka służąca do przeszukiwania bazy danych zawierającej różnorodne publikacje naukowe z wielu dziedzin wiedzy (artykuły, książki, materiały konferencyjne itp.). Można przy jej pomocy dotrzeć  do pełnych tekstów artykułów, a także cytowań.

 

Google Scholar

CEON

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki jest adresowane do całego polskiego środowiska naukowego. W repozytorium są udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty. Repozytorium jest zgodne z opracowanym przez Open Archive Initiative (OAI) protokołem pobierania metadanych, dzięki czemu dokumenty w nim udostępnione są łatwe do odnalezienia poprzez serwisy gromadzące informacje o zasobach naukowych w formie cyfrowej. Repozytorium jest oparte o oprogramowanie DSpace, dostosowane do lokalnych potrzeb przez programistów z Centrum Otwartej Nauki.

CEON

aleBank.pl

To portal gospodarczy kierowany do pracowników sektora finansowego, przedsiębiorców, indywidualnych, odbiorców produktów finansowych oraz samorządowców, a także osób zainteresowanych zawodowo i prywatnie szeroko rozumianą tematyką finansowo-gospodarczą.

Na portalu aleBank.pl są dostępne wszystkie publikacje  „Miesięcznika Finansowego BANK”, który jest wydawany zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.  Dodatkowo portal udostępnia archiwum kilkudziesięciu tysięcy eksperckich artykułów oraz bieżące i archiwalne wydania specjalistycznych pism w wersji elektronicznej:

  • Finansowanie Nieruchomości;
  • Europejski Doradca Samorządowy;
  • Nowoczesne Zarządzanie Biznesem / Kurier Finansowy;
  • Nowoczesny Bank Spółdzielczy
  • Miesięcznik Finansowy BANK.

Aby skorzystać z zasobów serwisu należy się zarejestrować na stronie: https://alebank.pl/rejestracja/

aleBank

Wśród zasobów Biblioteki Cyfrowej znajdziesz książki, artykuły, manuale, czyli podręczniki, case study i podcasty z wielu obszarów. Znajdują się tam także filmy przygotowane przez znanych ekspertów, m.in. Natalię Hatalską czy Janinę Bąk. 

 

Przejdź na www.biblioteka.cyfrowauczelnia.pl